Özel harekat polisi alımında şartlar değiştirebilir

Özel harekat polisi alımında şartlar değiştirebilir ;

Özel harekat polisi alımında şartlar değiştirebilir ; 125 milletvekilinin imzasıyla Anayasa Mahkemesine yapılan başvuruda 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin (KHK) bazı maddelerinin iptali talep ediliyor. Bu maddeler arasında özel harekat polisi adaylarını yakından ilgilendiren bir madde de var.poh1

Anayasa Mahkemesi (AYM) eğer bu itirazı kabul ederek bahsi geçen maddeleri iptal eder ve yürütmeyi durdurursa önümüzdeki süreçte 10 bin özel harekat polisi alımında KPSS’siz alım ve mülakat yapılması şartların arasından çıkabilir. AYM bu itirazı 2 Kasım tarihinde görüşecek.

Yeni Çıkan KHK’da şartlar değişti!

671 sayılı KHK‘nin 26. maddesi, Emniyet Teşkilat Kanununda önemli bir değişiklik getirmişti. KHK’nin bu maddesinde özel harekat polisi alımının 28 yaşından küçük olması gerekiyor. En fazla 36 ay önce askerliğini bitirmiş olmak şartıyla KPSS şartı olmaksızın mülakat sınavıyla yapılacağı belirtiliyordu. AYM’ye sunulan başvuruda bu maddenin kaldırılması talep ediliyor. AYM itirazı kabul ederse 10 bin polis alımında KPSS şartının aranması ve mülakatın kaldırılması gündeme gelebilir. Ayrıca daha önce açıklanan ancak kılavuzun yayınlanmadığı 10 bin özel harekat polisi alımında başvuruların bu itiraz nedeniyle ertelenmiş olabileceği tahmin ediliyor.

KHK’deki ilgili maddenin iptali konusunda ortada bir belirsizlik var. Zira OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerin iptali için yargı yolunun kapalı olduğu belirtiliyor. Geçtiğimiz hafta da ana muhalefet partisinin iptal başvurusu AYM tarafından yetkisizlik nedeniyle geri çevrilmişti. Ancak Anayasa Mahkemesi tarafından alınan 1990/25 ve 1991/6 kararlarında dönemin OHAL KHK’lerinden bazılarının iptal edilmişti. İptal davası açılabileceğini savunanlar tarafından gündeme getiriliyor.

Yayınlayan

GÖKHAN PEKER

2013 yılından bu yana Polis Akademisi'ne öğrenci hazırlıyorum. Fetih Spor Akademisi Parkur Kursları'nın koordinatörü ve antrenörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.